Güçlendirme

Ülkemizde bulunan yapıların büyük bir kısmı güncel deprem yönetmeliğinin getirdiği gerek şartları sağlayamamaktadır. Bu durum bizim gibi aktif fay hatları üzerinde yer alan bir ülke için büyük tehdit teşkil etmektedir. Bunun dışında kullanım amacı değişikliği (örneğin: konut olarak tasarlanmış bir yapının polikliniğe veya bir eğitim kurumuna dönüştürülmesi) veya yapının tarihi eser niteliğinde olması gibi birçok unsur da yapıda güçlendirme gerekliliği oluşturabilir.

Bu sebep ile yapıların güçlendirilmesi ciddiye alınması gereken bir konudur. Güçlendirme projesi; teknik ve masabaşı çalışmalarının ürünü olmakla beraber, titizlikle düşünülen uygulama adımlarının ve yerinde uygulanabilir projelerin tasarlanması hizmetidir. Güçlendirme projeleri yeni yapı tasarımlarından farklı olarak her bir yapı ve zafiyet türüne bağlı olarak projeye özel detay çözümleri içermektedir.

OTS Proje Müşavirlik olarak, yılların getirmiş olduğu tecrübe ile güçlendirme alanında sunduğumuz yenilikçi çözümlerle doğru, kaliteli ve yerinde uygulanabilir projeler üretmek temel hedefimizdir. Güçlendirme gerektiren yapı için standartlara uygun şekilde gerek geleneksel olarak betonarme ve çelik ile gerekse karbon/cam elyaf gibi yenilikçi güçlendirme yöntemleri ile alternatif çözümler üretmekteyiz. Aynı zamanda ekonomik ve estetik unsurlardan ödün vermeden verimliliği ve sürdürülebilirliği de düşünerek ilgili alanda projeler üretmekteyiz.

Güçlendirme projelerinin tasarım sürecinde temel prensiplerimiz;
• Optimize müdahale için doğrusal olmayan (nonlinear) deprem performans analizi
• Güncel standartlara uygun müdahaleler
• Yenilikçi ve alternatif yöntemler
• Ekonomik ve estetiğe uygun çözümler
• Yerinde uygulanabilir detaylar
• Verimlilik, sürdürülebilirlik

Caferağa Mah. Mühürdar Cd. No: 75/1, 34710 Kadıköy,İstanbul/TÜRKİYE

+90 216 450 47 30

ots@otsproje.com.tr

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!