Uygulama

KARBON/CAM ELYAF, Deprem Yönetmeliğimizdeki tanımı ile LP (Lifli Polimer), kolonlarda bindirme boyu zafiyetinin giderilmesi, kolon ve kirişlerde kesme dayanımın arttırılması, kolonlarda sargılama yardımıyla betonun birim deformasyon yapabilme kabiliyetinin arttırılması (büyük deformasyonlarda daha küçük hasar oluşumu), kirişlerin moment taşıma kapasitelerinin arttırılması, mevcut tuğla dolgu duvarların taşıyıcı duvar haline getirilmesi, yığma duvarların güçlendirilmesi alanlarında kullanılmaktadır.

Özellikle tarihi ve yığma yapılarda deprem vb. etkiler altında yapının göçmemesi hedefine yönelik yapısal müdahaleler yapılırken aynı zamanda yapının tarihi görünümünü koruması ve orijinal yapısının bozulmaması istenir. Klasik olarak uygulanan güçlendirme yöntemlerinde ise bu bağlamda bazı zorluklar ve problemler ortaya çıkmaktadır. Bunlar: yapı sistemini ve görünümü değiştirmesi, ağırlığını arttırması, çelik, betonarme vb. elemanların mevcut taş, tuğla elemanlarla birlikte çalışmasının etkin olarak sağlanması gibi. Bu durumlarda harçla uygulanan hasır örümlü karbon veya cam elyaf, epoksi uygulamalı karbon lifli polimer malzemeler bu dezavantajları ortadan kaldırma noktasında çözüm üretebilmektedir.

OTS Proje Müşavirlik, kurucuları arasında olan Akademisyenlerin laboratuvar araştırmaları ve yayınlarından hareketle Karbon Elyaf ve Cam Elyaf kullanılarak betonarme ve yığma yapıların onarım ve güçlendirilmesi konusunda özel bir bilgi birikimine sahiptir. Bir taraftan doğrudan laboratuvar deneyleri ve sonuçlarını inceleme ve değerlendirme, diğer taraftan tüm dünyada konu ile ilgili en son gelişmelerin takibi, OTS yi “Karbon Elyaf ve Cam Elyaf kullanarak hazırlanan onarım güçlendirme projeleri” alanında en ön sıralara taşımıştır.

Onarım güçlendirme konusunda BASF uzman uygulayıcı bayiliği bulunan firmamızın ayrıca tescilli yapılarda daha geniş ürün yelpazesi ile daha efektif çözümler üretmek adına bu alanda yüksek birikime sahip olan İtalya menşeyli çeşitli ürün temsilcilikleri bulunmaktadır.

OTS Proje Müşavirlik kendi Ar-Ge çalışmaları kapsamında geliştirdiği detaylar ile de Lifli Polimer malzemeler ile özgün, butik yapısal çözüm uygulamaları da yapmaktadır.

Caferağa Mah. Mühürdar Cd. No: 75/1, 34710 Kadıköy,İstanbul/TÜRKİYE

+90 216 450 47 30

ots@otsproje.com.tr

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!